baner low

گواهینامه ایزو 9001:2015 گواهینامه ISO 9001:2015

 ایزو 9001

گواهینامه ایزو 9001:2015 گواهینامه ISO 9001:2015

استاندارد ها تنوع زیادی دارند. اما یکی از اصلی ترین گواهینامه ها، ایزو 9001 است که بنوعی مادر همه سیستم های مدیریت و پیش نیاز سایر استانداردها میباشد که از خانواده استاندارد 9000 بوده و در آخرین نگارش، سال 2015 مطرح شده است. آیزو 9001 مستنداتی را ارائه میدهد که بر اساس آن، کلیه فرایندهای شرکتها و موسسات را از نظر سطح کیفیت بهبود خواهند یافت. بنابراین میزان کیفیت محصولات و خدمات ، تحت تاثیر دستورالعمل های ارائه شده، بهینه شده و نهایتا موجب جلب رضایت مشتری نیز میشود. هر کسب و کاری، کوچک و بزرگ با هر نوع فعالیت میتوانند از این سیستم بهرهمند گردند و تجارت خود را با استانداردهای بین المللی همسانسازی کنند. بغیر از فوایدی که اخذ گواهی ایزو 9001 برای شرکتها و سازمانها خواهد داشت، در برخی موارد بنا به درخواست مناقصه گذار و یا شرکت های طرف قرارداد پیمانکاران، موسسات موظف به کسب گواهینامه های مورد نیاز بوده و بدون دارا بودن آن نمی توانند در مناقصه شرکت کنند.

 

ارتباط گواهینامه ایزو 9001 با دیگر انواع استاندارد

بنابراین هنگامیکه شرکتی بمنظور درخواست گواهی آیزو به مراکز مشاوره مراجعه مینماید، اغلب ISO 9001 به آنها پیشنهاد میگردد و سپس ISO 14001 و ISO 45001 را ارائه میدهند. البته در بسیاری از مواقع این سه استاندارد مورد درخواست برخی کارفرمایان می باشند و کاربردهای فراوانی دارند، تا جائیکه که پرمصرف بودنشان باعث بوجود آمدن سیستم مدیریت یکپارچه شده است که از ترکیب ISO 9001 ، سیستم مدیریت کیفیت، ISO 14001 ، سیستم مدیریت زیست محیطی و ISO 45001 ، سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی تشکیل شده است و پیاده سازی همزمانشان باعث صرفه جویی در زمان و هزینه ها میشود. اما بهر جهت سیستم مدیریت کیفیت خواسته اصلی و پرکاربرد اغلب مشاغل و همچنین مناسب بسیاری از شرکتهای انفورماتیکی، خدماتی و پیمانکاری میباشد و با بالابردن کیفیت محصولات و خدمات موجبات رضایتمندی مشتریان را فراهم خواهد کرد.

 

مراجع صادر کننده ایزو 9001

تهیه گواهینامه های استاندارد با هر سطخ اعتباری امکانپذیر میباشد وشما میتوانید باتوجه به نیازهای شرکت و همچنین میزان هزینه ها و نیز مقدار زمان دراختیار، نسبت به دریافت نوع گواهی، براساس اعتبار و مخارج آن اقدام نمائید. این بدان معنیست که قادر خواهید بود مدرک مورد نظر را چه از نوع IAF و چه غیر IAF مشخص کرده و جهت دستیابی به آن اقدام فرمائید. اما جهت اطلاع از مراحل کسب گواهی نامه میتوانید با مرکز مشاوره سیستم کاران ارتباط برقرار کنید و از خدمات و مشاوره متخصصین مجرب مرکز استفاده نموده و اسناد مورد نظرتان را تحت شرایط دلخواه بدست آورید.

 

مراحل اخذ گواهینامه ایزو 9001

بهر صورت مراحل اخذ آیزو 9001 عبارتست از:

  • مشخص کردن اهداف دریافت ایزو

  • تعیین مرجع صادر کننده

  • مستند سازی و اجرای دستورالعمل ها

  • انجام ممیزی

  • کسب گواهی و استعلام

ابتدا مشخص کردن اهداف دریافت گواهی از مهم ترین اقدامات بوده که متقاضی میبایست روشن نماید. بسیاری از موسسات تنها بمنظور تبلیغات و برند سازی بدنبال گرفتن نشان استاندارد میباشند. اینگونه مواقع شرکتها تمایل چندانی به هزینه کردن زیاد و همچنین اجرای الزامات تعیین شده نداشته و فقط کسب آرم آیزو برایشان کافی خواهد بود. اما گاهی اوقات سازمانی بخاطر صادرات محصولات و یا خدمات خود، باید نشان ایزو را در کارنامه خود داشته باشند و در غیر اینصورت قادر نخواهند بود کالایشان را صادر نمایند. همچنین در مواردی کارفرمایان و یا مناقصه گذاران پیمانکاران را بدون داشتن گواهینامه ایزو، در مناقصه شرکت نخواهند داد و بدین ترتیب از مناقصه باز خواهند ماند. بمنظور شرکت در مناقصات و یا مواردی همچون صادرات، اخذ گواهینامه با اعتبار IAF ضروری بوده و نمی توان از مدارک غیر IAF بهره برد. تفاوتهای بارزی هم بین این دو وجود دارد و نیز مخارج پیاده سازی و مدت زمان مورد نیاز در این دو مورد متفاوت خواهد بود. بهمین دلیل مشخص کردن اهداف شرکت امری ضروری و تاثیر گذار خواهد بود. چنانچه شما فقط جهت تبلیغات درصدد کسب گواهی باشید، میتوان به مراکز غیر IAF مراجعه کنید و پیرو آن میزان هزینه ها بسیار تغییر خواهد کرد.
پس از تعیین صادر کننده مناسب با خواسته های مجموعه، قدم بعد اجرای دستوالعملها و پیاده سازی مستندات خواهد بود. مرکز اطلاع رسانی سیستم کاران این مستندات را بطور رایگان در اختیار متقاضیان قرار میدهد و شما میتوانید پس از اجرای آنها، صادر کننده را مطلع کرده تا ممیزی و بازرسی را انجام دهد و پس از آن گواهینامه را دریافت کرده و از اصالت و درستی آن اطمینان حاصل نمائید.

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری ارسال نشده است

نظرات خود را ارسال کنید

  1. ارسال نظر به عنوان میهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری
پیوست ها (0 / 3)
کوقعیت خود را به اشتراک بگذارید

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
  • تهران - جنت آباد - بلوار مجاهد کبیر - کوچه بنفشه 11 - پلاک 108 - طبقه سوم - واحد 8
  • 44810270- 021
  • 9691207- 0921
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ارسال پیغام

  ایمیل ارسال نشد !   Your email has been sent.
بالا