baner low

استاندارد NACE چیست؟

استاندارد NACE چیست؟ 

استاندارد NACE چیست؟

NACE مخفف عبارت National Association of Corrosion Enginers بعمنای انجمن ملی مهندسان خوردگی می‌باشد. استاندارد NACE یک استاندارد بین المللی می‌باشد که درسال ۱۹۴۳ میلادی در حوزه خوردگی و زنگ زدگی ایجاد گردید.

NACE MRO175/ISO15156 استانداردی است که در مورد مواد تدوین شده است و انجمن ملی مهندسان خوردگی آن را منتشر کرده اند. این استاندارد مقاومت مواد رادربرابر خوردگی و سختی مواد رابررسی میکند مانند بررسی مقاومت فولاد های ضد رنگ که میتوان درمحیط های خاص میدان‌های نفتی مورد استفاده قرار میگیرد.

مؤسسه NACE مشتمل بر چند گروه تخصصی و حرفه ای میشود که آمده اند و در زمینه مهندسی خوردگی و انواع مواد و محصولات دیگری که قابلیت خوردگی دارند تحقیق و بررسی کرده و استاندارد های لازم را تنظیم و تدوین میکنند.

NACE International یک مؤسسه مجرب و حرفه ای درزمینه صنعت کنترل خوردگی می‌باشد و وظیفه آن مراقبت و محافظت از افراد جامعه و دارایی‌ها واموال مردم که تحت خطر آسیب دیدن هستند می‌باشد و همچنین محیط زیست را دربرابر اثرات خوردگی محافظت میکند.

انجمن ملی مهندسان خوردگی روش های استاندارد کردن، روش های انجام خطا و آزمون و همچنین استانداردهایی که مواد جهت استفاده در صنعت را نیاز دارند تدوین و منتشر میکند. انجمن های NACE هر پنج سال یکبار استانداردها و الزامات مربوطه را بررسی و بروز رسانی میکنند. انجمنNACE هرساله یک کنفرانس و چندین نشست برگزار می‌کند و همچنین کنفرانس ها و جلسات منطقه ای را در کل دنیا اجرا مینمایند.

اعضای NACE International از مهندسان، کارشناسان، بازرسان و افراد و مدیران صاحب شغل، محققین و مربیان و دانشجویان تشکیل شده است. این سازمان از ۱۴۲ بخش تشکیل شده است. ۳۳ بخش دانشجویی هستند که در سرتاسر جهان با انجام برنامه های محلی تبادل اطلاعات و آموزش مباحث خوردگی راحمایت مالی میکنند. بیشترین تمرکز NACE برروی فعالیت‌هایی شامل حفاظت کاتدی (Cathodic protection )، اجرای پوشش برای صنعت، بازرسی و انجام آزمایشات خوردگی و انتخاب مواد جهت سنجش مقاومت شیمیایی می‌باشد.

 

آموزش و صدور گواهینامه NACE

انجمن ملی مهندسان خوردگی گواهینامه ها و بسته‌ای آموزشی رابرای فعالان درحوزه صنعت ایجاد کرده‌اند. اعضای صنعت می‌توانند از راه های مختلفی مثل انجام کاردوره ای و امتحان دادن و بدین آوردن تجربه در حین کار و یا آموزش دیدن از طریق دانشگاه های معتبر بدست می آیند. برای اخذ و دریافت هر گواهینامه غالبا نیاز به یک یا چند دوره آموزشی می باشد. درخواست کنندگان و‌متفاضیان بادادن یک آزمون کتبی یا آزمون رایانه ای (مجازی) این گواهی و بسته های آموزشی را بدست آورند و البته یکسری ازگپاهی نامه ها برای اخذشان نیاز هست آزمون عملی انجام داد.

گواهینامه NACE ازدو طریق قابلیت صدور دارد. الف) ازطریق انجمن بین المللی NACE صادر گردد. ب) ازطریق مراجع غیر IAF . مرکز مشاوره و اطلاع رسانی سیستم کاران هم ازطریق مرجع سیستم کاران نیز گواهینامه ها رابا کمترین هزینه و بالاترین اعتبار درکمترین زمان صادر مینماید. برنامه‌هایی که این سازمان جهت صدور گواهینامه دردستور کار دارد عبارتند از: حفاظت CP یا همان حفاظت کاتدیک ( یکی از روش های محافظت از خوردگی فلزات توسط کاتد قرار دادن سطح فلز دریک سلول الکترو شیمیایی است)،بازرس پوشش، انجام پوشش های عمومی، خوردگی عمومی، صنعت خط‌های لوله. برنامه ویژه ای بنام Specialty است که گواهینامه های فولاد کربن و دانش نگهداری و حفاظت و‌تیمار شیمیایی و بسیاری موارد دیگر را سازمان دهی میکند.

تست خوردگی برای بسیاری از کاربردهای مختلف همچون TM-01-69 جهت خوردگی غوطه وری و TM- 02-84 برای جمع آوری و تردد هیدروژن از طرف NACE منتشر میگردد.یکسری الزامات NACE شامل MRO175 که کاربرد زیادی دارد آمده است و روی مواد مقاوم دربرابر خوردگی درکارهای نفتی و‌گازی تمرکز کرده است و MRO103 برروی ترک خوردگی سولفید در محیطهای خورنده تمرکز کرده است.

کلیه استانداردهای تدوین شده درصنعت NACE International به نیازهای استاندارد سازی در صنعت خوردگی پاسخ داده است. با موافقت اکثریت هیئت مدیره بین المللی NACE آمده است و هیئت استاندارد جدید NACE راانتخاب و تأیید کرده اند و اعضای آن مجوز دارند بر استاندارد NACE International نظارت و مدیریت داشته باشند و همچنین در مارس 2020 توافق شد تا این استاندارد درهیئت مدیره بین المللی صندلی رأی گیری داشته باشد.

NII نام دیگر مؤسسه بین المللی NACE می‌باشد و با این نام هم شناخته میشود و این مؤسسه گواهینامه های را که ارائه میدهد سطح ایمنی عمومی و محافظت از محیط زیست را افزایش می‌دهد و ازطرف دیگر ازضررهای مالی ناشی از خوردگی جلوگیری میکند.

انجمن استاندارد NACE وظایفی را همچون وظیفه تولید و نگهداری و انتشار نام کالاهایی را که نیاز به مراحل و استانداردهای فنی دارند و گزارش هایی را که بصورت فنی تمام جوانب پیشگیری و کنترل خوردگی را درکل دنیا مد نظر دارند و برعهده می‌گیرند.

نظرات (1)

این نظر توسط مدیر کوچک شده

استاندارد NACI به درد چه شرکتهایی میخوره

تاکنون هیچ نظری ارسال نشده است

نظرات خود را ارسال کنید

  1. ارسال نظر به عنوان میهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری
پیوست ها (0 / 3)
کوقعیت خود را به اشتراک بگذارید

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
  • تهران - جنت آباد - بلوار مجاهد کبیر - کوچه بنفشه 11 - پلاک 108 - طبقه سوم - واحد 8
  • 44810270- 021
  • 9691207- 0921
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ارسال پیغام

  ایمیل ارسال نشد !   Your email has been sent.
بالا