baner low

سيستم مديريت كيفيت

سيستم مديريت كيفيت 

سيستم مديريت كيفيت

ايزو 9001 يا ( سيستم مديريت كيفيت ) دستورالعمل هايي را بيان ميدارد كه در خصوص كيفيت كالاها و خدمات بوده و موجب بهينه سازي فرايندهاي سازمانها و شركتها ميباشد. بدين ترتيب كسب گواهينامه اين استاندارد بواسطه اجراي مصوبات آن و بالا بردن كيفيت عملكرد و بدنبال آن محصولات و در نتيجه جلب رضايت مشتريان، باعث پيشي گرفتن از رقبا و بدست آوردن بازار مناسب ميگردد. اكنون اين گواهي بسيار پر مخاطب شده و از طرف صاحبان مشاغل بسياري درخواست ميشود كه همين امر موجب تبديل آيزو 9001 به يكي از محبوب ترين و كاربردي ترين استانداردها شده است.

 

فوائد و مزاياي اجراي استانداردهاي ايزو 9001

كسب رضايت مشتريان در نتيجه پياده سازي مستندات و بخشنامه ها و ارتقاي سطح كيفيت محصولات و خدمات، بوجود آوردن فرصتها، انجام ريسك و فرصتهاي مناسب و اهداف شركت و بهبود توانايي مجموعه بمنظور انطباق با استانداردها ازمزاياي اجراي الزامات ايزو 9001 ميباشد.

 

اهميت ISO 9001

ISO 9001 بنوعي پيش نياز استاندارد هاي ديگر بوده كه از طرف كليه مراجع صادر كننده آيزو نيز پيشنهاد داده ميشود. ميتوان اينگونه بيان كرد كه اين استاندارد بتنهايي براي هر شركت و سازماني مثمر ثمر بوده و اثرات ملموسي را بر جاي ميگذارد. اين گواهي براي هر شركت و هر كسب و كاري در هر اندازه اي مفيد خواهد بود و تمامي مشاغل، با هر نوع فعاليتي ميتوانند آنرا براي مجموعه خود دريافت نمايند. بطور معمول موسساتي كه قصد دريافت ايزوها را داشته باشند، و يا شركتي كه در پي كسب تنها يك گواهي ميباشد، اغلب پيشنهاد ميگردد كه آيزو 9001 را دريافت نمايند و پس از آن در صورت لازم آيزو 14001 ( سيستم مديريت زيست محيطي ) ويا آيزو 45001 ( سيستم مديريت ايمني و بهداشت شغلي ) را بعنوان تكميل كننده هاي سيستم مديريت كيفيت دريافت نمايند. اين سه گواهي در كنار هم مزاياي زيادي را براي موسسات به ارمغان مياورد كه از پركاربردترين و شناخته شده ترين آيزو ها محسوب ميشوند. پياده سازي اين سيستم هاي مديريت به همراه يكديگر را اصطلاحا ( IMS ) مينامند كه به سيستم مديريت يكپارچه معروف ميباشد. اغلب شركتها و پيمانكاران براي حضور در مناقصات ميبايست گواهينامه ايزو 9001 را در كارنامه خود داشته باشند كه البته در موارد ديگر نيز امتيازي براي موسسات بشمار ميرود.

 

مراحل كسب گواهينامه ISO 9001

بمنظور اخذ مدرك سيستم مديريت كيفيت، در قدم اول بايد اهداف مجموعه را از دريافت آن مشخص نمود تا بتوان مرجع صادر كننده مناسبي را انتخاب كرد. اين مسئله از اهميت بالايي برخوردار ميباشد. بعنوان مثال شركتي كه جهت تبليغات و برندسازي دارد، نيازي به مراجعه به مراكز معتبر IAF را نداشته و ميتوانند مدرك خود را از مراكز غير IAF دريافت نمايند. اما در صورتي كه قصد صادرات كالا و يا خدمات خود را داشته باشند، ميبايست گواهينامه معتبر و تحت نظارت IAF كسب نمايند تا از جانب شركتهاي طرف قرار پذيرفته گردد. قدم بعد اجراي دستورالعمل ها و برپايي كليه ملزومات اين استاندارد ميباشد. لازم بذكر است كه مركز مشاوره ما در صورت درخواست، براي هرچه آسان تر شده مراحل، مستندات مورد نظر را بهمراه گواهينامه به مشتريان ارائه ميدهد تا بمنظور پياده سازي الزامات مشكل چنداني را نداشته و در زمان دلخواه اقدام به اجراي آنها نمايند. در اين قسمت نوبت به ارزيابي و بازنگري تمهيدات انجام شده ميرسد كه در صورت عدم وجود مشكلات عمده، مميزي نهايي توسط مرجع صدور صورت گرفته و در آخر گواهينامه ISO 9001 ثبت شده و براي متقاضي صادر ميگردد.

 

توصيه مهم براي كسب گواهينامه

مهمترين بخش كسب گواهينامه ISO 9001 همانند كليه استانداردها، تعيين مرجع صادر كننده ميباشد. بسياري از مراجع وجود دارند كه تقلبي بوده و مدارك بدون اعتباري و بي ارزش صادر مينمايند كه گاها براحتي نمي توان جعلي بودنشان را تاييد نمود. برخي افراد سود جو با پرينت برگه هاي گواهي و درج لوگو و برچسب و امضاي تقلبي، اقدام به كلاهبرداري كرده و در قبال مبالغ ناچيز اسناد خود را ارائه ميدهند كه بهيچ عنوان ارزش قانوني نداشته و از طرف شركتها قابل قبول نمي باشد. اين مراكز با اذعان بالا بودن اعتبار شركت خود و نيز ايجاد سايتهاي ساختگي با جابجا كردن كلمات و ايجاد كردن سايتهاي مشابه سايتهاي معتبر، متقاضي را فريب ميدهند . بمنظور دوري از اين افراد و پيشگيري از مشكلات اينچنيني توصيه ميشود كه قبل از هر اقدامي اطلاعات كاملي را در اين زمينه كسب نمود و سپس اقدامات لازم را انجام داد. مركز ما مشاوره رايگان را در تمامي زمينه ها ارائه ميدهد تا شما موفق به اخذ گواهينامه مورد نظر شويد.

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری ارسال نشده است

نظرات خود را ارسال کنید

  1. ارسال نظر به عنوان میهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری
پیوست ها (0 / 3)
کوقعیت خود را به اشتراک بگذارید

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
  • تهران - جنت آباد - بلوار مجاهد کبیر - کوچه بنفشه 11 - پلاک 108 - طبقه سوم - واحد 8
  • 44810270- 021
  • 9691207- 0921
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ارسال پیغام

  ایمیل ارسال نشد !   Your email has been sent.
بالا