baner low

درباره گواهینامه های ایزو

ISO GERMANY

درباره گواهینامه های ایزو

درباره ی مدرک های ایزو و تحقیق در خصوص ISO و گواهی ایزو مستلزم مطرح کردن چندین مقوله هست. درباره ISO بایستی چند سوال و موضوع برای متقاضی شفاف سازی شود که مختصرا به آنها می پردازیم. مواردی چون ایزو چیست؟ مدرک ISO چیست و چگونه و چطور صادر می شود؟ مراحل اخذ ایزو ، شرایط و مدارک و ضوابط اخذ مدرک ISO ، مراجع صادر کننده ایزو ، روش دریافت گواهی ISO ، از کجا ایزو بگیرم؟ اصالت گواهی ایزو ، تشخیص ایزو اصیل و معتبر از ISO تقلبی ، انواع گواهی نامه های ایزو و بسیاری موارد دیگری که در مبحث ISO مهم هست و اما اصولی ترین مواردی که درباره مدرک های ایزو مطرح هست، موارد بالاست.

ایزو چیست؟

ایزو ISO ها الزامات تعریف شده و استانداردهایی می باشند که درون سازمان جهانی ایزو ISO تهیه و تدوین شده اند و منتشر می گردند. تمامی استانداردهای ایزو توسط یک کد چهار الی 5 رقمی از یکدیگر تمیز و تشخیص داده می شوند. ایزوهای منتشر شده زمانی که درون یک شرکت طراحی شده و مستند سازی و پیاده سازی و اجرایی می گردند در قالب گواهی نامه منتشر خواهند شد. ایزوها انواع مختلف و متعدد و بسیاری دارند. کلا استانداردهای ISO یکسری شون از سری استانداردهای عمومی هستند که معروفترین و مهمترینشان: ایزو9001 تحت عنوان سیستم مدیریت کیفیت ISO9001 ، ایزو14001 با عنوان سیستم مدیریت زیست محیطی ISO14001 ، ایزو45001 تحت عنوان سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی ISO45001 و HSE با عنوان سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی و زیست محیطی عمومی ترین انواع گواهی ایزو محسوب می شوند. دسته ی دیگر ایزوهای تخصصی هستند به این معنا که متناسب هر حوزه ی فعالیتی یک استاندارد تعریف گردیده است. ایزو22000 با عنوان سیستم مدیریت ایمنی در صنایع غذایی ISO22000 ، ایزو 13485 تحت عنوان سیستم مدیریت کیفیت در صنایع و تجهیزات پزشکی ISO13485 ، ایزو29001 با عنوان سیستم مدیریت کیفیت در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی ISO29001 ، ایزو 10015 تحت عنوان سیستم مدیریت کیفیت آموزش ISO10015 و بسیاری از انواع دیگر استانداردهای ایزو تخصصی که در این مقال نمی گنجد.

گواهینامه ایزو چیست؟

مدرک ایزو همان الزامات و استانداردهای تعریف شده و بیان شده ای هستند که زمانی که طراحی شده و پیاده سازی می شوند و اجرایی شوند در قالب یک گواهی نامه ی ایزو جهت شرکت متقاضی صادر خواهد شد. نحوه ی ثبت و صدور گواهی نامه ایزو را در ادامه ی مطلب برای متقاضیان مختصرا تشریح خواهیم کرد.

مراحل اخذ ایزو ISO مطلب دیگری هست که درباره ی اخذ مدرک ایزو پیش می آید. مراحل اخذ و دریافت گواهی نامه ایزو ISO را می توان به شرح ذیل بیان کرد:

تعیین هدف از مدرک ایزو

تعیین نوع گواهی نامه ISO

تعیین مرجع صادر کننده ایزو

مستند سازی و پیاده سازی ISO

ممیزی داخلی و ممیزی خارجی ایزو

ممیزی نهایی ISO

ثبت و صدور گواهی ایزو

ابتدا بایستی شرکت متقاضی هدف و قصد خودش را از اخذ و دریافت گواهی نامه ISO مشخص کند یعنی بداند چرا می خواهد گواهی ایزو دریافت کند؟ اهداف شرکتها را به طور کلی چنین می توان تعریف کرد: شرکت درون مناقصات ، شرکت درون بازارهای داخلی ، مطرح شدن در میان بازارهای جهانی ، صادرات ، رقابت با رقبای همکار ، تبلیغات و برند سازی ، مطرح شدن درون بازارهای داخلی و اهداف سری دیگر. سپس نوع مدرک ایزو ISO با توجه به حوزه ی فعالیت سازمان و همچنین نیاز سازمان بایستی مشخص گردد. بعد از آن بایستی مراجع ثبت و صدور ایزو مشخص شود ( مراجع صادر کننده ایزو IAF و مراجع صادر کننده ایزو غیر IAF ) . بعد مستندات متناسب نوع استاندارد ایزو آماده می گردد و مطابق مستندات پیاده سازی صورت می گیرد. بعد از مرحله ی پیاده سازی ممیزی داخلی و درون سازمانی و ممیزی خارجی و برون سازمانی صورت می گیرد و شخص ممیز انطباقها و عدم انطباقها را بررسی می کند و سازمان مربوطه باید این عدم انطباقها را برطرف کند و سپس طی ممیزی نهایی و بررسی پایانی ممیز اجازه ی صدور ISO را صادر می کند و در نهایت امر و در مرحله آخر مراجع صادر کننده ایزو تحت اعتبار ab های تحت اعتبار iaf گواهی نامه ایزو را به ثبت و صدور می رساند. این اصولی ترین و اصلی ترین و قانونی ترین راه اخذ ISO هست و اما در مورد مراجع غیر iaf که ab های اعتبار دهنده ی ایزو و cb های صادر کننده ایزو داخلی هستند این روند راحت تر هست و پیاده سازی به اختیار سازمان متقاضی ایزو بوده و ممیزی هم صوری انجام می گیرد. اما چیزی که هست اینست که گواهی نامه ایزو یی اصیل هست که تحت اعتبار iaf صادر گردد. توضیح بیشتر اینکه سازمان ISO تنها نهاد بین المللی IAF را در خصوص صدور ایزو دارای قابلیت صدور می داند و ایزو هایی را معتبر معرفی می کند که تحت اعتبار IAF صادر شده باشد و تمامی کشورها هم درون IAF اعضایی دارند که بهشان AB گفته می شود. AB ها نهادهای دولتی اعتبار دهنده به CB های مراجع صادر کننده ایزو هستند و گواهی ISO اینچنینی از لحاظ اعتبار دارای بالاترین سطح اعتبار هستند و ایزو با اصالت اینگونه صادر می شوند. مراجع غیر IAF اما دارای اعتبار هستند اما اعتبار داخلی دارند و کاربردی هستند و بسیار زیادند و همگی دارای یک سطح اعتبارند و اما آنچه مشخص هست دارای اعتباری در سطح IAF نیستند. در میان این مراجع یکسری شرکتها هستند که اقدام به صدور ایزو می کنند که تقلبی بوده و فتوشاپی هست و با رنگ و لعاب و اسامی ساختگی برگرفته از برندهای معتبر ظاهرا معتبر هستند و اما تقلبی هستند و تشخیص تقلبی بودنشان سخت هست پس شرکتهای متقاضی ISO لزوما بهترست و بایستی با آگاهی کامل جهت اخذ ایزو اقدام کنند.

گروه ثبت و ارتقاء برند و توسه سازمانی سامان کاران ه عنوان اولین و معتبرترین مراکز مشاوره و ثبت صدور ISO تمامی اطلاعات لازمه درباره مدرک ایزو را به صورت رایگان توسط مشاورین با تجربه ارائه می کند. تمامی خدمات مشاوره مرکز سیستم کاران رایگان بوده و صفر تا صد اخذ گواهی ISO متناسب نیاز شما و زمان و هزینه ی شما متقاضی محترم را بر عهده می گیرد و شما را متناسب نیاز و وقتتان به گواهی ایزو درخواستی از مرجع درخواستی تان خواهد رساند.

مراحل دریافت گواهی نامه ایزو صفحه  ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری ارسال نشده است

نظرات خود را ارسال کنید

  1. ارسال نظر به عنوان میهمان
پیوست ها (0 / 3)
کوقعیت خود را به اشتراک بگذارید

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
  • تهران - جنت آباد - بلوار مجاهد کبیر - کوچه بنفشه 11 - پلاک 108 - طبقه سوم - واحد 8
  • 44810270- 021
  • 9691207- 0921
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ارسال پیغام

  ایمیل ارسال نشد !   Your email has been sent.
بالا