baner low

اخذ گواهینامه ایزو

GIVE ISO CER2 

اخذ گواهینامه ایزو

اخذ گواهی نامه ISO دغدغه ی مهم نهادها و سازمانهای متقاضی اخذ گواهی ISO بنابر هر گونه دلیلی شده است. سازمانهای متقاضی دریافت گواهی نامه ایزو وقتی که به دنبال اخذ ایزو می روند اصولا در ابتدای امر اصلا نمی دانند که گواهی نامه ISO چیست؟ ایزو چیست؟ غالبا سازمانهای متقاضی ایزو وقتی که می خواهند جهت مناقصه اقدامی کنند بیشتر با مبحث ISO مواجه شوند و جتی تا آن زمان احتمالا فقط آرم ایزو را دیده اند و فقط درحد یک نام و اسم از ایزو شنیده اند و وقتی از آنها گواهی نامه ISO خواسته می شود با سوالات متعددی روبرو خواهند شد. البته شرکتها به جز مناقصات با اهداف دیگری نیز به دنبال اخذ و دریافت گواهی ایزو هستند، مثلا برای صادرات ، رقابت ، تبلیغات ، مطرح شدن در بازارهای داخلی و خارجی و یا پیاده سازی واقعی استانداردهای ایزو و هر منظور دیگری که تنها خودشان می دانند و در اینجا لازم هست که اصلا از صفر شروع کنیم و توضیحاتی در خصوص ایزو گواهی نامه ایزو و مراحل اخذ ISO و مراجع صادر کننده ایزو ارائه بدهیم.

ISO ایزو سازمانی هست که کلیه ی استانداردها درون آن سازمان تهیه و تدوین می شوند و گرد آوری می گردند. مقر سازمان جهانی ایزو ISO درون ژنو سوئیس واقع گردیده است. تمامی استانداردهای ایزو ISO قبل از اینکه منتشر گردند، درون سازمان ایزو تهیه و تدوین شده و گردآوری و سپس  منتشر خواهند شد. کلیه ی استانداردهای ایزو ، شامل استانداردهای عمومی و استانداردهای تخصصی می شود که با یک مشخصه ی 4 الی 5 رقمی تهیه می گردند و درون این سازمان تهیه و تدوین می شوند و سپس منتشر خواهند شد. ایزو ها همانطوری که گفته شد به وسیله ی یک مشخصه ی 4 الی 5 رقمی از هم تمیز داده می شوند، در اینجا برای آگاهی بیشتر چند نمونه از معروفترین انواع گواهی ISO را معرفی می کنیم.

ایزو9001 تحت عنوان سیستم مدیریت کیفیت به عنوان مهمترین و اساسی ترین و اصولی ترین انواع ISO مطرح هست و به عنوان مادر تمامی استانداردها مصطلح شده است که شرکتها ورای نوع فعالیت خودشان به آن نیاز دارند. تمامی نهادها ، فارغ از اینکه چه نوعی از گواهی نامه ایزو را دریافت کنند که متناسب نیاز و متناسب زمینه فعالیتشان باشد به ایزو9001 نیاز دارند. حتی به جرات می توان گفت که چنانچه شرکتی بخواهد تنها یک گواهی ایزو بگیرد، اخذ گواهی ایزو9001 می تواند بسیار کمک کننده باشد. طراحی و پیاده سازی ایزو9001 به تنهایی باعث نظم سازمانی و بهبود سطح کیفی سازمانها می شود.

ایزو14001 تحت عنوان سیستم مدیریت زیست محیطی از دیگر انواع عمومی گواهی نامه های ایزو ISO هست که مورد نیاز تمامی شرکتها با هر نوع فعالیت هست و الزامات زیست محیطی تمامی سازمانها را بیان می کند که اصولا در کنار ایزو 45001 به نوعی مکمل یکدیگر هستند و به تمامی شرکتها با هر فعالیتی توصیه می شود که ایزو 14001 را نیز مانند ایزو9001 دریافت کنند اما همچنان ایزو9001 مهمتر از باقی گواهی نامه ها هست و تاکید بر روی ISO9001 بیشترست.

ایزو 45001 با عنوان سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی از دیگر انواع و اقسام گواهی نامه های مهم و عمومی ایزو برای شرکتهاست که بهداشت شغلی سازمانها را در بر میگیرد. ایزو 45001 الزاماتی را برای سازمانها و شرکتها تعریف کرده و بیان می کند که به واسطه آن الزامات محیط کاری ایمن داشته باشند و این الزامات باعث جلوگیری از خطرات و ریسکهای احتمالی و محیط کار و جلوگیری از خسارتهای احتمالی جانی و مالی می شود که می تواند حتی غیر قابل جبران باشد.

لازم به ذکر هست هنگامی که یک سازمان به طور همزمان و یکپارچه سه استاندارد ایزو9001 ISO9001 سیستم مدیریت کیفیت ، استاندارد ایزو14001 ISO14001 سیستم مدیریت زیست محیطی و ایزو45001 ISO45001 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی را در درون سازمان خود طراحی و پیاده سازی کند می گویند که اصطلاحا یک سیستم مدیریت یکپارچه را داخل سازمان خود طراحی و پیاده سازی کرده و درون سازمانش دارای یک سیستم مدیریت یکپارچه هست که اصطلاحا به آن IMS گفته می شود.

ایزو22000 ISO22000 تحت عنوان سیستم مدیریت ایمنی در صنایع غذایی یکی از انواع تخصصی گواهی ISO هست که عمومیت بیشتری دارد و تمامی شرکتهای فعال مرتبط در زمینه مواد و صنایع غذایی به هر نحوی به آن نیاز دارند. صنایع و مواد غذایی قسمت عمده ای از صنعت را در برمی گیرد به همین جهت و به همین دلیل بسیار حائز اهمیت هست.

ایزو29001 تحت عنوان سیستم مدیریت کیفیت در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی هست که یکی از مهمترین انواع گواهینامه های ایزو ISO تخصصی هست که در حوزه صنایع نفت و گاز و پتروشیمی مطرح هست.

و بسیاری انواع ایزو ISO هایی که به قدری تعدادشان زیادست که نمی توان آنها را در اینجا نام برد. انواع استانداردهای ایزو درون سازمان جهانی ISO تهیه و تدوین می شوند و درون سایت ISO به آدرس WWW.ISO.ORG قابل مشاهده می باشند.

 

گواهینامه ایزو چیست؟

گواهی نامه ایزو هنگامی که پیاده سازی و استقرار ایزوها در سازمانی انجام شد، به عنوان منتشر خواهد شد، یعنی به عبارتی دیگر هنگامی که هر نوع استاندارد ایزو درون سازمانی پیاده سازی گردید، در قالب گواهی نامه ایزو منتشر خواهد شد.

 

مراجع اخذ گواهی ایزو

مراجع اخذ گواهی نامه ISO در اینجا مهمترین سوالی هست که برای متقاضیان دریافت و اخذ گواهی ISO پیش میاید که جهت اخذ گواهینامه ایزو چگونه باید اقدام کنند و از طریق چه نهاد و شرکت و سازمانی بایستی اقدام نمایند. مراجع صادر کننده ایزو ISO به طور کل دو گروه و دو نوع و تیپ می شوند که یا اینکه از نوع مراجع IAF هستند و یا اینکه از نوع مراجع غیر IAF می باشند. مراجع صادر کننده ISO را اصطلاحا CB می نامند که خود این CB ها تحت اعتبار و زیر نظر یک نهاد دولتی با عنوان AB مدیریت می گردند و اعتبار می گیرند. در نهایت امر نهاد بین المللی IAF بر روی کار این AB ها نظارت می کند و به آنها مجوز فعالیت می دهد. AB خودش گواهی نامه ایزو را صادر نمی کند بلکه نماینده IAF هست و وظیفه ثبت و صدور ایزو را بر عهده نهاد دیگری می گذارد که CB های مراجع صادر کننده ایزو هستند و در حقیقت AB به CB مجوز فعالیت بابت صدور گواهی ISO می دهد. نکته مهم دیگر اینکه AB ها بایستی از IAF و قوانین IAF تبعیت کنند. حالا یکسری مراجع هستند که زیر نظر IAF نیستند و دارای اعتبار IAF نیستند و از این قانون تبعیت نمی کنند و بعبارتی ساده تر CB و AB داخلی و ساختگی هستند و IAF نقشی در آن ندارد و زیر نظر نهاد IAF نیستند و به این تیپ و این نوع گواهی نامه های ISO غیر IAF گفته می شود.

 

مراحل اخذ گواهی نامه ISO

مراحل اخذ گواهی نامه ایزو ISO مورد و موضوع مهم دیگری هست که در خصوص اخذ گواهی نامه ISO پیش خواهد آمد که به طور کلی می توان این مراحل را اینچنین طبقه بندی کرد:

انتخاب هدف از دریافت گواهی نامه ISO ( اخذ ایزو جهت مناقصات ، دریافت ISO جهت صادرات ، اخذ ایزو برای رقابت با رقبا ، دریافت ایزو جهت تبلیغات ، اخذ ایزو برای مطرح شدن در بازارهای داخلی و خارجی ، دریافت ایزو جهت پیاده سازی واقعی و بسیاری اهداف دیگر ).
انتخاب نوع گواهی نامه ایزو ISO ( ایزو 9001 ، ایزو14001 ، ایزو45001 ، ایزو22000 ، ایزو29001 ، ایزو 13485 ، ایزو 15001 ، ایزو 50001 ، ایزو 27001 و انواع گواهی های ایزو دیگر )
انتخاب مرجع ثبت و صدور ایزو ISO ( مراجع تحت اعتبار IAF ، مراجع غیر IAF )
مستند سازی و پیاده سازی استانداردهای ایزو ISO
ممیزی داخلی و ممیزی خارجی ایزو ( بررسی انطباقها و عدم انطباقها )
ممیزی نهایی ISO
ثبت و صدور گواهی نامه ISO

گروه ثبت و ارتقاء برند و توسعه سازمانی سامان کاران به عنوان یکی از مراکز بزرگ و عام المنفعه و از اولین مراکز جهت صدور انواع ایزو ، پاسخگوی تمامی سوالات متقاضیان محترم در جهت گرفتن و اخذ گواهی نامه ISO می باشد. تمامی خدمات مشاوره مرکز رایگان می باشد.

 

مراحل دریافت گواهی نامه ایزو صفحه  ما را در اینستاگرام دنبال کنید

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری ارسال نشده است

نظرات خود را ارسال کنید

  1. ارسال نظر به عنوان میهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری
پیوست ها (0 / 3)
کوقعیت خود را به اشتراک بگذارید

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
  • تهران - جنت آباد - بلوار مجاهد کبیر - کوچه بنفشه 11 - پلاک 108 - طبقه سوم - واحد 8
  • 44810270- 021
  • 9691207- 0921
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ارسال پیغام

  ایمیل ارسال نشد !   Your email has been sent.
بالا